Bhumi Amla

1799
karaciğer sağlığı, safra kesesi sağlığı, karaciğer temizleme

Bileşenleri: Phyllanthus Niruri

Doşalar için aktiviteleri: Pitta’yı ve Kapha’yı sakinleştirir.

Tanım:
Ayurveda’da Bhumiamalaki olarak bilinen bitki çeşitli karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Hepatit B tedavisinde çok etkili olan bu ilaç, hastalığın yayılmasını da önleyebildiği için eşi benzeri bulunmamaktadır.
Latin ismi “Philanthus niruri” olan Bhumiamalaki, çok güçlü bir antiviral bitkidir. Özellikle “guduchi” ile beraber kullanıldığında, her tip uçuk tedavisinde (ve diğer viral hastalıklar için de) ve karaciğer hastalıklarının giderilmesinde çok etkilidir.
“Bhumiamalaka”nın kısımları olan “phyllanthine” ve “hypophyllanthin”in güçlü “cholagogic” etkileri bulunmaktadır ve “hepatoprotector” olarak bilinmektedirler. Ayrıca Bhumiamalaki, Pitta ve Vata doşalarının sakinleştirilmesini sağlar ve antiseptik özellikleri vardır. Sindirimi güçlendirir ve metabolizmayı attırır, karaciğer fonksiyonlarını normale döndürür. Aynı zamanda ateş düşürücüdür ve bedenin genel olarak arındırılmasına da katkıda bulunur. Antiparazit özellikleri de bulunmaktadır.
Endikasyonları:
– Kronik Hepatit B (viral de dahil)
– Anemi
– Çeşitli Kan Hastalıkları
– Karaciğer ve/veya dalak büyümesi durumları
– Sarılık
– Astım
– Cilt hastalıkları
– Sedef Hastalığı
– Egzema
– Diyabet
– Genitoürineri sistemdeki hastalıklar
– Dizanteri
– Chasotka
– Ateş
– Kolit
– Bel soğukluğu
– Paradontotis
– Viral hastalıklar
Kompleks tedavilerde bu ilaç “neurodermatitis”, “psoriasis” ve “eczema” tedavisinde kullanılmaktadır. Bhumiamalaki kullandığınızda, belli bir diyetiniz olması gerekmektedir: keskin, yağlı ve kızarmış yiyecekleri tüketmemelisinizdir. Yiyecekler genelde ılık olmalıdır, çok sıcak olmamalıdır.
Uyarı: Fazla tüketildiğinde Vata’yı arttırır. Ciddi soğuk algınlığı durumlarında dikkatli kullanılmalıdır. Kullanımı esnasında az yağlı ve ılık y,iyecekler tüketilmelidir. Çok baharatlı yenilmemelidir.
Uygulama Yöntemleri:
Günde 3-6 gram
Hepatit tedavisinde: 1/1 çay kaşığı guduchi ile karıştırarak, günde iki kere tüketiniz.
Anupana: ılık su ve saf tereyağı
* Harici olarak kullanılabilmektedir – yaralar, ülser ve dermatitten etkilenmiş bölgeler için maske yapılarak uygulanmalıdır.
* Bu bir ilaç değildir ve mutlaka bir uzman önerisi dahilinde kullanılmalıdır.

Sıparış vermek için bize ulaşın: 0 553 759 29 96 (Tel,Whatsapp)

Yeni haberleri almak için bizi takip edin…
İnstagram: @Ayurveda_Türkiye  ve   @dogruyoga

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here