Ara
Close this search box.

Jatamansi

ayurveda, ayurvedatürkiye, Triphala, trifala, kedi otu, doğal sakileştirici, stres, depresyon

TANIM:

Botanik İsim: Nardostachys Jatamansi (Nard), Hyperasty Ailesi
Kullanılan Kısmı: saplar (gövde), yapraklar
Doshalar üzerindeki aktiviteleri: 3 doşayı da dengeler (özellikle Vata ve Pitta).
Dokular ve organlar üzerindeki etkileri: Rakta-dhatu (kan dolaşımı), Majja-dhatu (tüm sinir sistemi ile alakalı), beyin ve sinir sistemi

NİTELİKLERİ:
Familya: kanamayı durduran, bitter (acı-keskin), tatlı
Guna (Özellik): yağlı, nemlendirici
Vipaka (Sindirim sonrası tat): Keskin
Virya (Etki): Soğuk

Kullanım için endikasyonları: sinir ve ruh bozukluğu (nevroz), nöropsikiyatrik bozukluklar ve takıntılar, sarsılmalar, baygınlık, baş dönmesi, anskiyete, baş ağrıları, diş ağrıları, histeri, parkinson, abdominal distansiyon (şişkinlik), abdominal ağrılar, göğüs ağrıları, akspektoran (balgam söktürücü), öksürük, astım, solunum güçlüğü, böbrek rahatsızlığı, idrar zorluğu (ağrılı idrar), cinsel iktidarsızlık (güçsüzlük), mesane iltihabı, ağrılı adet, cilt hastalıkları (iyileştirilmesi en güç olanlar dahil), uçuk, akne, yılancık, saç dökülmesi, yüksek tansiyon, kalp çarpıntısı, aşırı terleme, ter kokusu, ağızdan gelen kötü kokular.

Jatamansi Churna: sakinleştirici, idrar söktürücü, onarıcı, ateş düşürücü, antiseptik, antiinflamatuar, serinletici, mantar karşıtı, afrodizyak, ömür uzatıcı ve hayat kalitesini arttırıcı, beyin ve sinir sistemi için doğal tonik, her 3 doşa için de yatıştırıcı.

Churna Ayurveda’da geleneksel olarak histeri, mental dengesizlik, otizm, epilepsi, sarsılmalar, bayılmalar, mental gerileme ve diğer mental ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının iyileştirilmesinde de çok etkili bir devadır. Hafızayı güçlendirir, mental duruluk verir ve zihin ve beyin fonksiyonlarının geliştirilmesinde çok faydalıdır. Stres ve anksiyete ile baş edebilme gücünü arttırır. Hiperaktiviteyi düzenler ve azaltır. Çocuklarda agresiflik ve hiperaktivite durumlarının düzenlenmesinde de çok etkilidir.

jatamansi, kedi otu, doğal antidepresanJatamansi churna ağrı kesici özelliğe de sahiptir ve baş ağrıları, yüksek tansiyon, migren, uyku bozuklukları ve insomnia tedavisinde kullanılır. Yalnızca beyin gücünü arttırmadığı gibi, aynı zamanda mental problemlerin çözümünde de yardımcı olur ve huzur ve rahatlama hisleri vererek spiritüel pratiklere (yoga ve meditasyon gibi) kolaylıkla adapte olabilip etkilerini hissedebilme imkanı sağlar. Tüm bunlara ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bedeninizin gücünü ve dayanıklılığını arttırır. Devamlı yorgunluk sendromu yaşayan kişilerin bu durumundan sıyrılmasını kolaylaştırır.

Jatamansi churna ayrıca akne tedavisinde çok faydalı bir ilaçtır. En güçlü etkilerinden biri cildin genel görünümünü ve özyapısını iyileştirmesidir: cildi yeniler, besler, parlatır ve sıkılaştırır. Böylelikle cilde aydınlık bir görünüm verir ve eğer ciltte şişkinlik ve ödem varsa bu durumları da giderir. Cüzzam, egzema, yılancık, yanma, yaralar, döküntü, alerji, kaşıntı gibi spesifik cilt problemlerinin çözümünde çok etkilidir!

Churna menstrüasyon için oldukça etkili bir uyarıcı / canlandırıcıdır. Uterusu temizleme ve arındırma etkileri vardır. Menopoz ve menstrual rahatsızlıkların (ağrılı adet, adet görememe, uterusun iltihaplanması, yumurtalık rahatsızlıkları, alt karın bölgesindeki şişkinlik ve ağrılar vb) giderilmesi için kullanılır. Ayrıca doğum ve menstrüasyon esnasındaki ağrıları azaltır. Döl zayıflıkları, kısırlık ve cinsel iktidarsızlık durumlarının tedavisinde de çok etkili olduğu bilinmektedir.

Dzhatamansi churna / Jatamansi churna, aynı zamanda astım, kronik ateş, mukuslu öksürük ve balgam gibi problemlerin çözümünde ve diğer solunumla alakalı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ayurvedik pratiklerde toz formunda kullanılarak sindirim sistemi rahatsızıklarının iyileştirilmesinde, iştah arttırılmasında, sindirimin düzenlenmesinde, mide ağrılarının giderilmesinde, kabızlık ve hazımsızlık durumlarında, mide gazının giderilmesinde, böbrek taşlarının ve böbrek sancılarının giderilmesinde, hepatit tedavisinde, diş ağrılarının azaltılmasında, karaciğer büyümesi durumlarında, sarılık tedavisinde, karahumma tedavisinde, ateşli kolera tedavisinde, diyabet tedavisinde oldukça faydalıdır. Bunların yanı sıra kardiyovasküler sistemi destekler ve kanı temizler. Bağırsaklarda bulunabilen solucanları öldürür. İdrar söktürücüdür.
Lokal uygulamalarında, churna yanma hissiyatını giderir ve şişkinlik ve ağrılardan kurtulmaya yardımcı olur.

Jatamansi churna saç bakımı için en etkili temel Ayurvedik şifalı bitkilerden biridir. Saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur, saçlara koyu bir gölge katar ve beyazlamayı yavaşlatır.

Uygulama methodları:

Dıştan ve içten (harici ve dahili) – Harici (ciltte yanma gibi cilt rahatsızlıkları için) ve Dahili (tek sefer 3-6 gram)

Saç, kafa derisi, yüz, boyun ve dekolte kısımları, bedendeki diğer problem kısımlar için mask (macun formunda):
Küçğk miktar tozu sıcak (ılık) su ile karıştırın (veya sevdiğiniz bir diğer baz veya saf tereyağı kullanabilirsiniz). Yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırıyorsunuz… Daha sonra bu macunu yumuşak hareketlerle kafa derinize veya problemli bölgeye masaj yaparak uygulayınız ve tüm saçınızı kaplayacak şekilde iyice yayınız. Bu şekilde 1-2 saat bekletiniz. Ancak bunu yapmadan önce saçınızı selofan (şeffaf kağıt ile) kaplayınız ve bir havluyla sararak macunun kurumasına engel olunuz. Macunu saçınızda kullandıktan sonra yalnız su veya şampuanlı su ile saçınızı durulayınız. Eğer bu macunu cildiniz için veya yüzünüzde kullanıyorsanız, yüzünüze, boynunuza ve dekoltenize gelecek şekilde iyice yayınız veya dilerseniz tüm bedeninize de harici olarak uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyiniz. Dilerseniz yavaşça masaj yapabilirsiniz ve ardından yıkayıp durulayınız. Ağrılı durumlardan kurtulmak için, macunu problemli bölgeye uygulayıp, yine 15 dakika bekleyiniz ve ardından ılık su ile durulayınız.

Uyarı:
Jatamanci churna’nın kullanımı saçınızı bir ton koyu gösterebilir ancak saçınız yıkandıkça bu ton da giderek kaybolacaktır.

Sulu karışım (çorba): 1 litre suyun içerisine 1-2 yemek kaşığı koyarak suyu kaynatınız. 5 dakika daha kaynamasına izin veriniz. Daha iyi sonuç için iki kere kaynatabilirsiniz ve daha sonra dikkatlica süzünüz.

Renk karışımı: 1-2 yemek kaşığı tozu, bir bardak ılık su ile karıştırınız ve gece boyunca bekletip, ardından süzünüz. Kaynatılarak hazırlanan bu öz veya tentür ile yüzünüzü, boynunuzu durulayabilirsiniz. Ayrıca cildinizdeki problemli bölgelerin ve yaraların üzerine uygulamak üzere bir losyon da hazırlayabilirsiniz. Saçınızı veya ağzınızı bu karışım ile durulayabilirsiniz.

Burada okuduklarınız yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen kullanıma başlamadan önce Ayurvedik dokturunuz ile irtibata geçiniz.

Sıparış vermek için bize ulaşın: 0 553 759 29 96 (Tel,Whatsapp)

Yeni haberleri almak için bizi takip edin…
İnstagram: @Ayurveda_Türkiye  ve   @dogruyoga

Paylaşın

Diğer Yazılar

Balya-ayurvedik yağı

Açıklama: Balya masaj yağı, Vata tipi insanlar veya Vata dosha ve ilgili hastalıkları dengelemek için yapılmıştır. Soğuk mevsimlerin vazgeçilmezi. Ayurveda özellikleri: Vata azalır, Pitta ve

Depresyon

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamları, bir kişi ne kadar erken kalkarsa, kasvetli, melankolik ve cansıkıcı ruh halinin onu daha az tehdit ettiğini bulmuşlardır. Depresyon en

Shatavari gulam

İçindekiler: Kuşkonmaz, Hurma şekeri, Ghee (ghee), çıplak meyan kökü, Vetiver, uzun yapraklı Maduca, Hint Oroxylum, Kakule, Seylan tarçın, Malabar tarçın, Kimyon, Kişniş, uzun biber, Sassurea,

Sukumaram kwatham

İçerik: Punarnava – Boerhaavia diffusa, Vilwa – Aegle marmelos, Kasmari – Gmelina arborea, Patala – Stereospermum suaveolens, Syonaka – Oroxylum indicum, Agnimantha – Premna corymbosa,

İlgili Yazılar

Balya-ayurvedik yağı

Açıklama: Balya masaj yağı, Vata tipi insanlar veya Vata dosha ve ilgili hastalıkları dengelemek için yapılmıştır. Soğuk mevsimlerin vazgeçilmezi. Ayurveda özellikleri: Vata azalır, Pitta ve

Devamını Oku »

Depresyon

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamları, bir kişi ne kadar erken kalkarsa, kasvetli, melankolik ve cansıkıcı ruh halinin onu daha az tehdit ettiğini bulmuşlardır. Depresyon en

Devamını Oku »

Shatavari gulam

İçindekiler: Kuşkonmaz, Hurma şekeri, Ghee (ghee), çıplak meyan kökü, Vetiver, uzun yapraklı Maduca, Hint Oroxylum, Kakule, Seylan tarçın, Malabar tarçın, Kimyon, Kişniş, uzun biber, Sassurea,

Devamını Oku »