Ara
Close this search box.

Chyavanrasam: Ayurvedik Süper Gıda-500gr

cyavanprasam

 

EFSANENİN ARDINDAKİ TEORİ

Chyavanaprasam, sağlıklı bir beden ve sakin bir zihin için gerekli olan vitaminlerle dolu. Uzun yıllar ve jenerasyonlar boyu, Ayurvedik ailelerin sağlıklı ve uzun yaşama katkıda bulunmak için günlük olarak tükettiği bu süper gıda, neden tercih ediliyor? Yaratılışından binlerce yıl sonra, neden bu antik reçete hala bu kadar yaygın olarak kullanılıyor?

Çünkü Chyavanaprasam’ın her tip dosha için inanılmaz ve oldukça güçlü faydaları var. Ojaları –Ayurveda’da yaşam ve canlılığın esas niteliği- inşa etmesinin yanı sıra, bağışıklık sistemine ve metabolizmaya destek olurken, sağlıklı solunum fonksiyonlarına da destek oluyor. En güçlü rasayanalardan – yenileme / gençleştirme devalarından- biri olması sebebiyle detoks / arınma sonrasında sıklıkla bedenimizde onarım ve yeniden yapılanma süreçleri için kullanılıyor. Ayrıca, kalp, kemikler ve böbrekler için son derece besleyici… Pratisyen hekimler Chyavanaprasam’ı erkek ve kadın üreme, sindirim ve solunum sistemlerinin kuvvetlendirilmesi ve iyileştirilmesi için öneriyorlar.

Ayurveda efsanelerine göre, Chyavanaprasam aslında ileri yaşlı bir bilgenin –ismi Chyavana- gençliğini sürdürebilmesine yardımcı olabilmek için yaratılmış. Üstelik bu süper gıda, tüm aile tarafından tüketilebilir: çocuktan, yaşlıya!

Chyavanaprasam’ın yaşlı Chyavana için yaratılışından binlerce yıl sonra, Batı bilimi Ayurveda’nın izinden ilerlemeye ve yaşlanma teorilerine çok daha fazla önem vermeye başladı. Bu teori yaşlanmayı açıklarken, serbest radikaller tarafından zarar gören bedendeki dokuların beden içinde oluşturduğu metabolik süreçlerin bir sonucu olduğunu öne sürmektedir. Elbette ki bu teori tipik, hastalıksız insan bedenine dairdir.

Teori, bedenimizin çalışma sistematiğini açıklamaya şu şekilde devam etmektedir: “İnsan bedeni, bedende üretilmiş veya yiyecekler ve çeşitli reçetelerle bünyeye alınmış olan antioksidanları kullanarak, içsel dengesini korumaya çalışır.” Antioksidan moleküller, serbest radikallerle bir araya geldiğinde, bu radikaller bedenimize hasar verememektedirler. Bu yüzden de, antioksidan bakımından zengin yiyecek ve takviye gıdalar, sağlığımızı, gençlik ve canlılık hissiyatımızı arttırıcı olarak kabul edilmektedirler.

CHYAVANAPRASAM NASIL TÜKETİLMELİDİR?

İster bir bardak ılık inek sütü ile -isterseniz de dilediğiniz tip yemiş sütü ile- , direkt olarak kaşıktan yiyerek tüketebilirsiniz! Genellikle, uyandıktan biraz sonra, sabahları tüketmek daha faydalı görülmektedir. Ayurvedaya göre, inek sütü Chyavanaprasam’ın faydalarının bedendeki doku katmanlarına emilimine aracılık etmektedir. (Ayrıca bu süper besin oldukça lezzetli ve tatlı!)

TAMAM, O HALDE CHYAVANAPRASAM TAM OLARAK NEDİR VE BANA NASIL YARDIM ETMEKTEDİR?

Chyavanaprasam, renk olarak oldukça koyu renkli, lezzet ve yapı bakımından da reçele benzemektedir. Tatlılığının yanı sıra, Chyavanaprasam biraz da keskin ve ekşi bir tada da sahip. Kottakal Ayurveda’nın orijinale uygun olarak tasarlanmış reçetesi yaklaşık 40 farklı tıbbi Ayurvedik şifalı bitki içermektedir. Chyavanaprasam’ın esas bileşeni, yüksek C vitamini

oranları sebebiyle tercih edilmekte olan “amalaki” isimli bir meyvedir. Bal, saflaştırılmış yağ (ghee) ve ham şeker de diğer başlıca bileşenlerdendir.

Chyavanaprasam, Ayurveda ve doğal sağlık dünyasında, bedendeki 7 doku sisteminin yenilenmesine olan katkıları ve gençleşmiş bir cilt, canlılık ve güçlü bağışıklık sistemine olan desteği sebebiyle oldukça ünlüdür. Bu Ayurvedik reçete, özellikle rasa’nın (plazma), rakta’nın (kan), mamsa’nın (kaslar), shukura’nın (erkek üreme sistemi) ve artava’nın (kadın üreme sistemi) canlılık kazanmasına aracı olmaktadır.

· Bağışıklık Sistemi: Chyavanaprasam bedenin doğal savunma mekanizmasını, hemoglobin ve beyaz kan hücrelerinin üretimine destek olarak, güçlendirmektedir. Aynı zamanda, akciğerlerimizdeki mukoza zarını besleyerek, rahat ve derin nefes alabilmenin keyfini çıkarmamıza olanak tanır.

· Üreme: Üreme sistemi dokularını besleyerek, üretkenliğe (doğurganlığa) katkı sağlar ve hem kadınlar, hem de erkekler için sağlıklı libido seviyeleri oluşturur.

· İyileşme (Recovery): Chyavanaprasam ile enerji seviyelerinizi arttırabilir, bedeninizi güçlendirebilir ve besleyebilirsiniz.

· Sindirim: Sağlıklı bir metabolizma ve tutarlı bir sindirim sistemine sahip olmak için kullanabilirsiniz.

· Cilt: Chyavanaprasam parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza destek olur.

NE ZAMAN CHYAVANAPRASAM KULLANMAYA BAŞLAMALIYIM?

Hastalanmanın çok daha kolay olduğu soğuk aylarda bağışıklık sisteminin ihtiyaç duyduğu desteği kış sezonunda Chyavanaprasam kullanmaya başlayarak verebilirsiniz. Eğer baskın dosha’nız Pitta ise veya şiddetli hazımsızlık problemleriniz varsa, yaz aylarında Chyanaprasam kullanırken dikkatli olalısınız. Eğer bahsi geçen durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, Chyavanaprasam kullanmadan önce hem doktorunuza hem de Ayurveda hekiminize danışmalısınız.

Yoğun bir yaz sezonunun ardından sonbahara geçiş yaparken “yavaşlamak” ve Chyavanaprasam kullanmaya başlamak, bu antik reçetenin şifalı niteliklerine katkıda bulunacaktır. Psikolojik yıpranma “burn out”, yani kendinizi neredeyse sürekli denebilecek stres seviyelerine maruz bırakarak tüketmek, yaygın hastalık sebeplerinden biridir ve bedenin ve zihnin dejenerasyonuna yol açar. Chyavanaprasam bu tür durumlarla başa çıkmak isteyen insanlar için yaratılmıştır.

FERAGAT

Burada bahsi geçen tüm görüşler ve bilgiler, yalnızda Ayurvedik bilgi dağarcığının paylaşılması amacıyla yazılmıştır. Lütfen, mevcut hekiminize danışmadan burada bahsi geçen ve önerilen reçeteleri kullanmayı denemeyiniz. Kottakkal Ayurveda ve Kottakal Ayurveda ile ilişkili diğer kişiler, sağlığınızda baş gösterebilecek istenmeyen yan etkilerden sorumlu değildirler.

Sıparış vermek için bize ulaşın: 0 553 759 29 96 (Tel,Whatsapp)

Yeni haberleri almak için bizi takip edin…
İnstagram: Ayurveda_Türkiye

Paylaşın

Diğer Yazılar

Balya-ayurvedik yağı

Açıklama: Balya masaj yağı, Vata tipi insanlar veya Vata dosha ve ilgili hastalıkları dengelemek için yapılmıştır. Soğuk mevsimlerin vazgeçilmezi. Ayurveda özellikleri: Vata azalır, Pitta ve

Depresyon

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamları, bir kişi ne kadar erken kalkarsa, kasvetli, melankolik ve cansıkıcı ruh halinin onu daha az tehdit ettiğini bulmuşlardır. Depresyon en

Shatavari gulam

İçindekiler: Kuşkonmaz, Hurma şekeri, Ghee (ghee), çıplak meyan kökü, Vetiver, uzun yapraklı Maduca, Hint Oroxylum, Kakule, Seylan tarçın, Malabar tarçın, Kimyon, Kişniş, uzun biber, Sassurea,

Sukumaram kwatham

İçerik: Punarnava – Boerhaavia diffusa, Vilwa – Aegle marmelos, Kasmari – Gmelina arborea, Patala – Stereospermum suaveolens, Syonaka – Oroxylum indicum, Agnimantha – Premna corymbosa,

İlgili Yazılar

Balya-ayurvedik yağı

Açıklama: Balya masaj yağı, Vata tipi insanlar veya Vata dosha ve ilgili hastalıkları dengelemek için yapılmıştır. Soğuk mevsimlerin vazgeçilmezi. Ayurveda özellikleri: Vata azalır, Pitta ve

Devamını Oku »

Depresyon

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim adamları, bir kişi ne kadar erken kalkarsa, kasvetli, melankolik ve cansıkıcı ruh halinin onu daha az tehdit ettiğini bulmuşlardır. Depresyon en

Devamını Oku »

Shatavari gulam

İçindekiler: Kuşkonmaz, Hurma şekeri, Ghee (ghee), çıplak meyan kökü, Vetiver, uzun yapraklı Maduca, Hint Oroxylum, Kakule, Seylan tarçın, Malabar tarçın, Kimyon, Kişniş, uzun biber, Sassurea,

Devamını Oku »